Juurdepääsetavus

Teie ees olev koduleht on ehitatud ja koostatud nii, et see vastaks WCAG 2.1 AA juurdepääsetavuse suunistele. See tähendab, et on kasutatud teatud tehnilisi vahendeid ja sisu koostamise põhimõtteid, mis aitavad kodulehe sisu tarbida nägemis-, kuulmis-, füüsilise-, kõne-, tunnetusliku-, keele-, õppimis-, ja neuroloogiliste puudustega kasutajatel. Lisaks on võimalik info juurdepääsetavust parandada oma arvutit brauseri- ja operatsioonisüsteemi tasemel seadistades. Alljärgnevalt ülevaade põhilistest abivahenditest.

Põhjalikum samateemaline juhend on kättesaadav https://mcmw.abilitynet.org.uk/ (inglise keeles). Kui jääte hätta, võtke meiega ühendust.

Klaviatuuriga navigeerimine

Sellel kodulehel on võimalik navigeerida ka ainult klaviatuuri abil. Navigatsioon toimub Tab-klahvi abil. Iga vajutusega liigub fookus järgmisele elemendile. Hetkel aktiivset elementi märgib värvimuutus ja kastike selle ümber. Fookuses oleva lingi aktiveerimiseks tuleb vajutada klaviatuuril klahvi Enter. Klaviatuuri abil tagasi liikumiseks tuleb kasutada tagasilükkeklahvi Backspace.

Esimesed kolm linki, mis sellisel viisil navigeerides aktiivseks muutuvad, on tavakasutaja eest varjatud ning mõeldud spetsiaalselt klaviatuuriga navigeerijatele. Need on vastavalt „Liigu edasi põhisisu juurde” ja „Juurdepääsetavus”.

„Liigu edasi põhisisu juurde” jätab vahele päise ja vasaku paani ning hüppab lehe põhisisu juurde. „Juurdepääsetavus” viitab sellele samale lehele, millel praegu olete.

Ekraanilugeja kasutamine

Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda – näiteks helidena, audiokommentaarina. Eelkõige on see abivahend vaegnägijate jaoks.

Sellel kodulehel esitatud sisu on loodud vastavalt ekraanilugejatele arusaadavatele standarditele ja nii, et igat tüüpi visuaalset sisu on võimalik taasesitada teises vormis. Näiteks on piltidel küljes tekstilised kirjeldused, video all on toodud kirjeldus videopildis juhtuva kohta, struktuursete elementide paigutus ja järjekord arvestab ekraanilugeja liikumist ekraanil ja võimaldab infot tarbida loogilises järjekorras. Windows 10 koosseisus olevas Edge brauseris on sisseehitatud funktsioon Loe ette (Read aloud), mis märgib veebilehel loetava rea ja hääldatava sõna erivärviliselt. Ettelugemist on võimalik juhtida vastaval tööriistaribal ja hiire abil. Loe ette funktsioonis ei ole eesti keel veel toetatud.

Windows 10 hõlbustusvahendite hulgas on töölauarakendus Jutustaja (Narrator). Selle leiate, kui trükite otsinguaknas Jutustaja (Narrarot) ja vajutate Enter.

Valik populaarseid ekraanilugejaid:
  1. JAWS (Windows) http://www.freedomscientific.com/
  2. VoiceOver (OS X, tasuta, sisseehitatud)
  3. NVDA (Windows, tasuta) http://www.nvaccess.org/download/
  4. SystemAccess (Windows) >http://www.serotek.com/systemaccess

Värvide muutmine

Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada. Kõrgkontrastsesse vaatesse sisenemiseks vajuta või navigeeri Tab klahviga lehe üleaservas olevale lingile “Vaegnägijatele”. Samuti on võimalik muuta tekstisuurust, reavahet ning muid seadeid.

Sisu suurendamine

Veebilehitsejad

Sisu suurendamiseks soovitame esmalt kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust.
Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all Ctrl-klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd-klahvi) ja samal ajal vajutada kas + või – klahvi. Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoides all Ctrl-klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.

Veebilehitseja laiendused

Veebilehitsejate jaoks on olemas suurendamist võimaldavad laiendused, mis täiendavad veebilehitseja olemasolevat funktsionaalsust. Näiteks Firefoxi jaoks Zoom Page, mis lubab suurenda nii kogu lehte kui ka ainult teksti; Chrome'i jaoks Zoom for Google Chrome.

Eraldiseisvad programmid

Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.
Windows'is leiate programmi nimega Magnifier, kui vajutate all vasakul Start-menüü nupule, trükite Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutate Enter-klahvi. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Programmi sulgemiseks ja tavasuuruse taastamiseks tuleks klaviatuuril korraga vajutada klahve “ Windows“ ja “Esc“.

Lisainfo: https://support.microsoft.com/et-ee/help/11542/windows-use-magnifier-to-make-things-easier-to-see

Apple'i arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgmiselt: Apple'i menüü -> System Preferences -> Accessibility (või Universal Access) -> Zoom.