Laadi alla PDF failina   Laadi alla BDOC   Prindi
Keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamata jätmise teade
Avaldamise algus: 03.10.2024
Avaldamise lõpp: tähtajatu
Kastre Vallavalitsus avaldab teadaande keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse (KeHJS) § 35 lõike 6 alusel.

Kastre Vallavalitsus teatab, et on algatanud 25.03.2021 korraldusega nr 159 Aardlapalu külas asuva Savitööstuse ning selle lähiala katastriüksuste detailplaneeringu koostamise ja jätnud algatamata 03.10.2024 korraldusega nr 521 kõnealuse dokumendi keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH).

Detailplaneeringu eesmärk on kruntideks jagamine ning määrata ehitusõigused ridaelamute, paarismajade ja üksikelamute püstitamiseks. Planeeringuga lahendatakse ka juurdepääs, parkimine, haljastus, tehnovõrkudega varustatus ja heakord. Algatamisel oli planeeritava ala pindala ligikaudu 8,40 ha. Kastre Vallavalitsuse 18. augusti 2022 korraldusega nr 419 muudeti detailplaneeringu planeeringuala ja määrati suuruseks ca 9,0 ha.

KSH jäeti algatamata OÜ Hendrikson&Ko koostanud 09.02.2024 töö nr 23004791 "Kastre vallas Aardlapalu külas Savitööstuse detailplaneeringu KSH eelhinnangu" , milles jõuti järeldusele, et planeeringu (kavandatava tegevuse elluviimisel) ei ole alust eeldada olulise ebasoodsa keskkonnamõju avaldumist ning detailplaneeringu läbiviimiseks KSH algatamine ei ole otstarbekas. Planeeringulahendust vastavalt eelhinnangule ning viis selle kooskõlla maakonnaplaneeringu kohase rohevõrgustiku alaga st planeeringuala vähendati (~6,8 hektarini). Ebasoodsad mõjud tuleks välistada rakendades järgmiseid leevendavaid meetmeid ning pöörates tähelepanu järgmistele asjaoludele:
• DP alal leiduvate siberi võhumõõga üksikute taimede ümberasustamiseks tuleb taotleda vastav luba Keskkonnaametist.
• Projekteerimisel tuleb radooniohtu täiendavalt hinnata ning vajadusel kasutusele võtta ehituslikud meetmed radoonisisalduse vähendamiseks eluruumides.
• Kuivendussüsteemi ja sademeveesüsteemide projekteerimisel tuleb arvestada üleujutusohuga ning näha ette tehnilised meetmed üleujutuste esinemise korral Savijõe poolt pealevalguva veevoolu takistamiseks. Sademeveesüsteemide projekteerimisel tuleb projekteerida need selliselt, et sademevee äravool on tagatud ka kõrgvee esinemise korral eesvoolus. Teede, mullete ja hoonete vundamentide projekteerimisel tuleb arvestada üleujutusel tekkiva veevoolu võimaliku erosiooniohtu. Projekteerimisel jälgida, et üleujutuse taandumisel ei jääks taanduv vesi kõrgenduste (nt teetammid) taha kinni, tekitades sellega täiendavat erosiooniohtu.
• Sademevee maksimaalse äravoolu vähendamiseks kavandada looduslähedasi viivitusrajatisi.
• Elamute kavandamisel on soovitatav kaaluda sademevee kogumise ja kasutamise lahenduste rakendamist tarbevee säästmise eesmärgil.
• Pinnase täitmiseks ehitusjäätmete kasutamisel tuleb arvestada keskkonnaministri 21.04.2004 määruse nr 21 §-s 41 sätestatud nõuetega ning registreerida tegevus Keskkonnaametis (jäätmekäitleja registreering).
• Planeeringu elluviimisel on ehitustööde ajal mürarikkamate tööde kavandamisel mõistlik vältida tavapäraseid puhkeaegasid (varahommik, hilisõhtu, nädalavahetus).
• Tolmuemissioonide vähendamiseks ehitustöödel tuleb katta ehitusmaterjalid veol ja ladustamisel, vajadusel niisutada lenduvat materjali, perioodiliselt puhastada ehitusplatsi teid ja seadmeid ning vältida ehitusmaterjalide laadimist tugeva tuulega.
• Ehitustegevuse käigus tuleb vältida vibratsiooni teket, mis ületaks piirnorme. Ehitusprojektiga tuleb valida ehituskonstruktsioon ja -viis, mis tagaks vibrokiirenduse väärtused, mis ei põhjusta ohtu ümbritsevatele hoonetele.
Koostatud keskkonnamõju eelhinnangu käigus jõuti järeldusele, et arvestades hetkel teadaolevat informatsiooni kavandatava tegevuse kohta, ei ole selle realiseerimisel alust eeldada olulise ebasoodsa keskkonnamõju kaasnemist ja detailplaneeringu läbiviimiseks keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamine ei ole vajalik. Keskkonnatingimustega on võimalik arvestada planeerimisseaduse § 126 lõikes 1 määratud ülesannete täitmisel planeeringumenetluse käigus. Keskkonnamõju hindamise vajalikkuse üle otsustamisel on Kastre Vallavalitsus küsinud seisukohta kõigilt asjaomastelt asutustelt, kelle valitsemisalas (Maa-ametile, Transpordiamet, Keskkonnaametile, Põllumajandus-ja Toiduametile ja Päästeametile) olevaid küsimusi detailplaneering käsitleb. Asjaomased asutused on nõustunud koostatud eelhinnangus jõutud järeldustega st nõustunud Savitööstuse ning selle lähiala katastriüksuste detailplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamata jätmisega.

Strateegilise planeerimisdokumendi koostamise osapooled:
Koostamise algataja on Kastre Vallavalitsus (aadress Vallamaja, Kurepalu küla, Kastre vald, 62113 Tartumaa)
Koostamise korraldaja on Kastre Vallavalitsus (aadress Vallamaja, Kurepalu küla, Kastre vald, 62113 Tartumaa)
Koostaja AB Artes Terræ OÜ (registrikood 12978320, aadress Küütri tn 14 Tartu linn 51007 Tartu maakond)
Kehtestaja on Kastre Vallavalitsus (aadress Vallamaja, Kurepalu küla, Kastre vald, 62113 Tartumaa)

Strateegilise planeerimisdokumendi koostamise ja KSH algatamata jätmise otsusega on võimalik tutvuda Kastre Vallavalitsuses (aadress Vallamaja, Kurepalu küla, Kastre vald, 62113 Tartumaa), Kastre valla veebilehel kaardirakenduses EVALD ja igal ajal Kastre valla dokumendiregistris https://atp.amphora.ee/kastrevv/index.aspx?itm=357553
Kastre Vallavalitsus
Kurepalu küla, Kastre vald, Tartu maakond, Vallamaja
Telefon: +372 7446524
E-post: vald@kastre.ee
Teadaande number 2367708